RN731ETTP1601B25
Mfr.Part #:
RN731ETTP1601B25
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thin Film 1.6 kΩ 0.1 % 63 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)25 V
Tolerance0.1 %
Height - Seated (Max)0.4 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Metric)1005
Resistance1.6 kΩ
Power Rating63 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height400 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
Output Current1.4 A